Sezon urlopowy to czas, kiedy wybieramy kierunek na mapie, pakujemy walizki i jedziemy w nieznane. Mało uczęszczanym, ale coraz bardziej popularnym kierunkiem są Węgry, umiejscowione niemalże w centrum Europy. Jezioro Balaton położone jest na Nizinie Panońskiej i jest oddalone jedynie 80 kilometrów od stolicy Węgier, czyli Budapesztu. Ten urokliwy zbiornik nazywany jest przez turystów węgierskim morzem, które zachwyca turkusową wodą i rozsianymi w okolicy polami lawendy i winnicami. Czy woda w Balatonie jest czysta i czy warto tam spędzić urlop?

Balaton – trochę historii

Jest to niewątpliwie największe jezioro Europy Środkowej, którego długość linii brzegowej to ponad 200 kilometrów, a średnia głębokość to ponad 3 metry. Latem, miejsce to szybko się nagrzewa, a sezon turystyczny trwa tutaj od czerwca do końca sierpnia.

Balaton szczyt swojej popularności odnotował w latach powojennych, kiedy to mieszkańcy ,,demokracji ludowej” tłumnie zjeżdżali się nad jego wybrzeże. Obecnie tereny wokół jeziora zaczynają się odradzać, a fioletowa pola lawendy rosnące w okolicy, przyciągają z roku na rok coraz więcej turystów. Balaton zachwyca nie tylko czystością wody, która wydaje się być bardziej błękitna, niż większość innych jezior, ale też pięknymi krajobrazami i piękną pogodą. Jest to niewątpliwie jedno z bardziej urokliwych miejsca, w których spędzić można urlop z najbliższymi. Pożyczka na raty bez zbędnych formalności to dodatkowy zastrzyk gotówki na ważne wydatki. Skorzystaj już dziś!

Miejsce idealne do uprawiania sportów wodnych

Osoby kochające polskie Mazury, z pewnością docenią zalety i atuty węgierskiego Balatonu. Akwen wodny jest bardzo czysty i płytki, dlatego stanowi idealny raj dla miłośników sportów wodnych, między innymi windsurfingu, kitesurfingu czy standup paddleboardingu. Warto obserwować warunki pogodowe, bowiem w wietrzne dni, fale sięgają tutaj nawet do kilku metrów.

Warto wspomnieć o żeglowaniu. Każdego roku na czyste wody węgierskiego Balatonu wypływa ponad pięć tysięcy żaglówek i jachtów. Liczba ta robi wrażenie, dlatego wzdłuż linii brzegowej zaobserwować można wiele portów i wypożyczalni sprzętu wodnego.

Balaton pachnie lawendą

Czyste wody to nie jedyna zaleta Balatonu. Cały teren w pobliżu jeziora porośnięty jest lawendą, która w porze kwitnienia sprawia, że powietrze ma jeden zapach. Węgrzy od lat wykorzystują tę roślinę nie tylko do celów leczniczych czy kosmetycznych, ale też gastronomicznych. Lawenda stanowi ciekawe dodatek do wielu dań, deserów i sosów, a lokalne restauracje i knajpki chętnie przystrajają wnętrza tymi właśnie kwiatami. Z pobytu nad jeziorem Balaton warto więc przywieźć pamiątki w formie mydełka czy woreczka pachnącego lawendą. Twój portfel świeci pustkami? Pożyczka na raty pozwoli Ci podreperować domowy budżet.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here