Jak wiadomo część osób w pewnym momencie swojego życia podejmuje decyzję o budowie własnego domu. W takiej sytuacji korzysta się w usług architektów, dzięki którym zamówienia klientów będą w stanie przyjąć realny kształt. Czym dokładnie zajmuje się osoba na wspomnianym stanowisku? W jaki sposób można rozpocząć pracę w tym zawodzie, a także ile zarabia architekt w Polsce?

Czym dokładnie zajmuje się osoba na stanowisku architekta?

Warto wiedzieć, że architekt nie jest tylko i wyłącznie autorem projektu danego domu, ale również odpowiada za to, jak będzie prezentował się jego kształt. Ponadto część osób twierdzi, że zawód ten znajduje się na pograniczu stanowisk artystycznych i technicznych. Wymaga bowiem zarówno znajomości nauk ścisłych, umiejętności projektowych, jak i zmysłu estetycznego.

Architekt musi porozmawiać z klientem, by dowiedzieć się jakie mają potrzeby związane z wyglądem ich wymarzonego miejsca. Konieczne jest również przedyskutowanie pewnych kwestii. Właściwie przeprowadzona rozmowa pozwoli na uzyskanie informacji przez architekta o tym na jakie koszty przygotowany jest klient. Oczywiście nie wszyscy klienci są w stanie samodzielnie ustalić wspomniane wcześniej kwestie. Architekt powinien zatem podpowiedzieć, a także przedstawić własne propozycje. Etap projektowania rozpocznie się dopiero wtedy, gdy osoba na omawianym zawodzie zaznajomi się ze wszystkimi wytycznymi. Ponadto w specjalnie do tego celu przeznaczonych programach będzie w stanie wykonać bardzo dokładny plan budynku.

ile zarabia architekt

Warto wiedzieć, że architekci bardzo aktywnie uczestniczą praktycznie w całym procesie związanym z budową. Dokonują bardzo szczegółowego sprawdzania, a także nadzorują poszczególne prace. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że osoby na tym stanowisku uczestniczą również w negocjacjach czy reprezentują swoich klientów przy podpisywaniu istotnych umów, które będą związane z budową domu.

Jak można zostać architektem?

Osoby, których celem jest zostanie architektem muszą przede wszystkim ukończyć studia na kierunku architektura i urbanistyka. Koniecznie należy mieć świadomość, że uzyskanie stopnia magistra nie będzie ostatnim krokiem, by możliwe było wykonywanie omawianego zawodu. Architekt musi przede wszystkim odbyć trzyletnią praktykę zawodową. Kolejnym etapem będzie przystąpienie do egzaminu przed Okręgową Izbę Architektów. Warto wiedzieć, że egzamin składa się zarówno z części ustnej, jak i pisemnej. Jeżeli dana osoba pozytywnie ukończy egzamin musi zapisać się do właściwej izby architektów, gdzie będzie opłacała comiesięczne składki.

Ile zarabia architekt w Polsce?

stół kreślarski

Bardzo duża liczba ludzi zastanawia się ile dokładnie może zarabiać architekt w Polsce. Warto mieć świadomość, że średnia miesięczna pensja osób pracujących na omawianym stanowisku wynosi około 2735 złotych netto. Ponadto, co czwarty architekt może liczyć na zarobki w wysokości 2145 złotych netto. Z kolei 25% architektów zarabia 3625 złotych netto.

Na najwyższe zarobki mogą liczyć architekci z Warszawy (2800 złotych netto), Gdyni (2540 złotych netto) oraz Gdańska (2500 złotych netto).

Jakie cechy powinien posiadać dobry architekt?

Jak wiadomo praktycznie w każdym zawodzie istnieją cechy pomagające w codziennej pracy. Należy zdawać sobie sprawę, że ich posiadanie umożliwia uzyskać danej osobie nie tylko różnego rodzaju uprawnienia czy wykształcenie, ale również późniejsza praca zawodowa będzie przebiegała zdecydowanie łatwiej. Ponadto odpowiednie cechy architekta będą miały wpływ na to ile będzie on zarabiał w przyszłości.

Od architekta wymaga się przede wszystkim poczucia odpowiedniej estetyki. Oczywiście bardzo trudno będzie sobie wyobrazić potencjalnym klientom architekta, który nie będzie posiadał właściwego gustu. Bardzo ważny jest również talent plastyczny i ogromna kreatywność. Nie można zapomnieć o wyobraźni przestrzennej czy wiedzy na temat materiałów budowlanych. Architekt musi być oczywiście precyzyjny, dokładny, skrupulatny, a także musi być zaangażowany w powierzane mu zadania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here