Strażacy to nadal grupa zawodowa ciesząca się największym szacunkiem społeczeństwa. Niemal wszyscy doceniają ich poświęcenie i bezinteresowną pomoc ofiarom wypadków i pożarów. Praca strażaka jest spełnieniem marzeń wielu małych chłopców. W ich oczach potężnie zbudowani panowie w kombinezonach i hełmach są niczym komiksowi bohaterowie dysponujący wielką odwagą i specjalnymi mocami. Nie ulega wątpliwości, że praca strażaków jest niezwykle ważna i godna podziwu. Jak zatem zostać członkiem służb pożarniczych?

Zgodnie z polskim prawem kandydatem na strażaka może zostać obywatel korzystający z pełni praw publicznych. Osoba taka nie może być karana za zwykłe przestępstwo, ani za przestępstwa skarbowe. Ważny jest również zdobyty poziom wykształcenia – strażak musi mieć co najmniej średnie. Oczywiście w pracy tej liczą się także predyspozycje fizyczne, czyli odpowiednia siła i sprawność kandydata. Osoba chcąca związać swoją przyszłość zawodową z tym fachem powinna udać się do najbliższej jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej. Tam należy zgłosić swoją chęć do pełnienia służby.

Chętnych do tej pracy jest bardzo dużo. Panuje spora konkurencja. Ogłoszenia o pracy zamieszcza się na stronach internetowych, więc dużo ludzi ma do nich dostęp. W związku z tym wybierani są tylko najlepsi kandydaci. Warto przygotować się wcześniej do nadchodzących testów i egzaminów. Na pierwszym etapie rekrutacji oceniane są dokumenty złożone przez kandydata. Muszą one spełniać wszystkie wymogi formalne.

strażacy

Następnie odbywa się test sprawności fizycznej. Kandydat musi w nim udowodnić, że jest w stanie podciągnąć się na drążku, przebiec w dobrym czasie „bieg po kopercie” oraz zaliczyć wielostopniowy test wydolnościowy. Oczywiście osoba pragnąca pracować jako strażak nie może mieć żadnych przeciwwskazań medycznych do tego zawodu. Kolejnymi testami są: test wiedzy, test kompetencyjny, sprawdzian lęku wysokości oraz sprawdzian z pływania. Kandydaci, którzy najlepiej zaliczą wszystkie testy zostaną przyjęci do służby.

Wiele osób zainteresowanych tym zawodem zastanawia się ile zarabia strażak

Otóż wszystko zależy od jednostki oraz od zajmowanego stanowiska. W Państwowej Straży Pożarnej jednostki podzielone są na komendę główną, komendy wojewódzkie oraz komendy powiatowe. Co do stanowisk to obowiązują na nich minimalne i maksymalne stawki wynagrodzenia.

Sprawia to, że pensje poszczególnych strażaków różnią się między sobą. Patrząc na średnie zarobki można wskazać, że strażak w korpusie podoficerów może liczyć na niecałe 2400 zł na rękę. Dla aspiranta będzie to średnio niespełna 3000 zł. Najwięcej zarabiają oficerowie – średnio nieco ponad 3500 zł na rękę. Oczywiście poza pensją podstawową wszyscy dostają dodatki takie jak: trzynastka, nagroda na dzień strażaka, dopłata do wypoczynku oraz nagrody jubileuszowe.

Praca strażaków jest ciężka i wymagająca. Do ich podstawowych obowiązków zalicza się lokalizowanie i zwalczanie pożarów. Zajmują się oni także neutralizacją innych zagrożeń, np. chemicznych i ekologicznych. Patrząc na to ile zarabia strażak ciężko nie odnieść wrażenia, że jest to grupa zasługująca na zdecydowanie wyższe wynagrodzenia. Strażacy biorą zawsze udział w ewakuacjach.

pożar

Pomagają ludziom i zwierzętom opuścić obszar zagrożony powodzią, pożarem lub innym niebezpieczeństwem. Z narażeniem życia pomagają ludziom ratować ich dobytek, zdrowie i życie. Szczególnie ciężkim obowiązkiem strażaków jest zabezpieczanie miejsc wypadków, np. drogowych. Przy tej okazji są oni narażeni na drastyczne widoki. Wszystko to sprawia, że na wybór tego zawodu powinny decydować się osoby bardzo odporne psychicznie.

Praca strażaka to nie tylko udział w imprezach i obchodach, ściąganie kotków z drzew i organizowanie szkoleń dla uczniów szkół podstawowych. Praca ta to przede wszystkim służba na rzecz ludzi. Wiąże się z nią bardzo duży stres i odpowiedzialność, a zarobki są nieadekwatne do związanego z nią niebezpieczeństwa i włożonego w nią wysiłku. Decydując się na zostanie strażakiem należy mieć tego świadomość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here