Proces odchudzania wymaga od nas cierpliwości i poświęcenia czasu na przygotowywanie posiłków, oraz na treningi. Najlepsza metodą na odchudzanie jest zdrowa dieta połączona z aktywnym trybem życia. Tkanka tłuszczowa odkładała się w naszym organizmie przez wiele lat, dlatego nie pozbędziemy się jej w miesiąc, tak jak to mówią reklamy różnego rodzaju suplementów.

Optymalne tempo utraty wagi to zrzucanie dwóch kilogramów miesięcznie

Dzięki temu unikniemy efektu jojo. Polega on na tym, że stosując drakońskie diety nie jesteśmy w stanie wytrzymać długo, i po pewnym czasie wracamy do dawnych nawyków żywieniowych. Kilogramy, które straciliśmy w bardzo szybkim tempie powrócą do stanu przed odchudzaniem, lub nawet zyskamy dodatkową nadwagę.

Dlatego na początku nastawmy się na przynajmniej pół roku walki o wymarzoną sylwetkę. Zwłaszcza na początku osoby otyłe mogą zrzucić nawet 5 kilogramów w miesiąc, jednak tempo odchudzania spadnie w kolejnych miesiącach, co może przyczyniać się do utraty motywacji. Powinniśmy ustalić cel i ramy czasowe jego wykonania, np. chcę schudnąć 10 kilogramów do wakacji.

Pierwsze efekty odchudzania powinniśmy zauważyć po miesiącu. Zmiany fizyczne mogą być niewielkie, jednak powinniśmy zauważyć zmniejszenie cellulitu. Dzieje się tak, gdyż ćwiczeniami podkręcamy metabolizm, i tym samym organizm pozbywa się nadmiaru wody. W tym czasie powinniśmy odczuwać więcej energii na treningu, jak i po nim. Szybsza regeneracja sprawi, że w następny dzień ćwiczeń będziemy pełni sił.

deser

Możemy także zauważyć wzrost siły i poprawę techniki wykonywanych ćwiczeń. Po około dwóch miesiącach prowadzenia zdrowego trybu życia powinniśmy zauważyć pierwsze zmiany w sylwetce. Ciało będzie bardziej wymodelowane, i może pojawiać się delikatny zarys mięśni, w zależności od tego z jak dużą nadwagą zaczynaliśmy. Dajmy sobie przynajmniej pół roku na zmiany, które po tym czasie powinny być zadowalające.

Na początku naszej drogi do wymarzonej sylwetki musimy policzyć zapotrzebowanie kaloryczne. Jest to ilość kalorii, którą potrzebuje nasz organizm do wykonywania codziennych czynności. W tym celu możemy skorzystać z gotowych kalkulatorów dostępnych w internecie, co ułatwi nam liczenie. Dodatkowo pomocne będą aplikacje do liczenia kalorii, które są dostępne na telefon. Dzięki temu będziemy mieć pełną kontrolę nad tym co jemy w ciągu dnia. Dodatkowo aplikacje tego typu obliczają ile makroskładników dostarczamy wraz z pożywieniem.

Dzięki temu przestrzeganie diety staje się dużo prostsze i nie pochłania czasu na liczenie wszystkiego. Gdy obliczyliśmy nasze zapotrzebowanie kaloryczne, to od otrzymanego wyniku musimy odjąć 500 kcal. Pozwoli nam to na zrzucenie dwóch kilogramów miesięcznie. Brakującą ilość energii nasz organizm pozyska z tłuszczu, który został zmagazynowany właśnie w tym celu. To ile kalorii dziennie powinniśmy spożywać zależy od wieku, wzrostu, wagi, i aktywności wykonywanej w ciągu dnia. W związku z tym, żeby dodatkowo spalić tłuszcz do diety warto włączyć ćwiczenia fizyczne.

Trening możemy przeprowadzić w domowym zaciszu lub udać się na siłownie

ćwiczenia

Zwłaszcza na początku przygody z treningiem, wielu początkujących decyduje się zacząć właśnie od ćwiczeń w domu. Trening ten to najczęściej ćwiczenia z masą własnego ciała. Są one dobre zarówno, jeśli chcemy schudnąć jak i kiedy naszym celem jest zbudowanie mięśni. Do tego typu ćwiczeń przydatny będzie drążek i hantle, które urozmaicą nasz trening i zaangażują do pracy więcej partii mięśniowych.

W odchudzaniu pomocne będą także treningi aerobowe. Są to ćwiczenia wykonywane przez dłuższy czas w tym samym tempie. Przykładem może być bieganie. Starajmy się biec jak najdłużej, w tempie które umożliwia swobodne rozmawianie. Dzięki temu spalimy kalorie w czasie treningu, co przyspieszy proces odchudzania. Warto dodać, że im więcej w organizmie jest tkanki mięśniowej tym więcej kalorii spalamy w ciągu dnia. Dlatego w procesie odchudzania ważne są zarówno treningi siłowe jak i aerobowe. Optymalnie powinniśmy ćwiczyć 3-4 razy w tygodniu. Dzięki temu między treningami będziemy mieli czas na regenerację.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here