Ptoza to zaburzenia obejmujące aparat ochronny oka, a dokładnie powieki. Jego najbardziej charakterystycznym objawem jest opadanie jednej powieki, co prowadzi do problemów z widzeniem, a tym samym obniża komfort wzroku. Zaburzenie to występuje zarówno u dorosłych, jak i dzieci, chociaż częściej spotyka się je u osób starszych. Co jest przyczyną tego schodzenia oraz jak wygląda jego leczenie?

Ptoza to choroba, która może rozwijać się latami, niekiedy jej objawy bardzo powoli przybierają na sile, co jest niemal niezauważalne dla chorego lub jego otoczenia. Pacjenci, u których podejrzewana jest ta dolegliwości mogą porównać swoje zdjęcie sprzed kilku lat, aby sprawdzić, czy z biegiem czasu ich powieka nie zmieniła swojej pozycji. Co jest przyczyną opadania powieki? Wyróżnić można kilka powodów, jednak najczęściej schorzenie to pojawia się wraz z procesem starzenia się organizmu. Jeśli chodzi o przyczyny strukturalne, najważniejszą rolę odgrywa dysfunkcja mięśni dźwigacza górnej powieki. Do jego uszkodzenia może dojść w wyniku urazu lub operacji. Niekiedy traci on swoją siłę, tak jak inne mięśnie w organizmie wraz z wiekiem. Czasami powieki samoczynnie opadają w wyniku zapalenia lub gdy są opuchnięte. Ptoza może też być wywołana przez choroby autoimmunologiczne, które polegają na zmniejszeniu przekazywania impulsów z zakończeń nerwowych, co powoduje zwiększoną męczliwość mięśni. Spotyka się także wrodzone opadanie powieki, które dotyczy dzieci – najczęściej zauważa się je u noworodków i powinno być konsultowane z okulistą.

Leczenie opadania powieki

Sposób leczenia opadającej powieki uzależniony jest od przyczyn choroby oraz stanu pacjenta. Niekiedy jest ona ledwo zauważalna i nie przeszkadza w codziennym życiu – w takiej sytuacji należy jedynie obserwować, czy nie następuje nasilenie objawów oraz poznać przyczyny ptozy. Czasami opadanie powieki jest mało zauważalne i stanowi jedynie defekt kosmetyczny. W innych sytuacjach powieka zaczyna przesłaniać otwór źreniczny, co prowadzi nie tylko do problemów ze wzrokiem, ale do całkowitego niedowidzenia. Osoby z zaawansowaną postacią choroby muszą podnosić brwi lub przechylać głowę do tylu, aby zobaczyć obraz. Najskuteczniejszym sposobem leczenia ptozy jest operacja chirurgiczna, która polega na napięciu mięśnia. Jeżeli stan pacjenta na to nie pozwala, przywiązuje się powiekę do mięśni, które unoszą brwi. Zabiegi te są jednak obarczone ryzykiem powikłań – wśród nich wymienić można między innymi utratę ruchu powieki, czy nadmierne wysychanie rogówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here