Minimalistyczne wnętrza przepełnione efektem sterylności i wszechobecnego ładu odchodzą już do lamusa. Dzisiaj w trendach są style retro, loftowy, boho i jak zawsze ten klasyczny, które zakładają mnogość dodatków dekoracyjnych. Wśród nich wyróżnia się tkaniny. Materiały pełne różnorodnych kolorów, faktur i wzorów mogą stanowić doskonały element wystroju wnętrz.

Tkaniny w uniwersalnej odsłonie

Różnego rodzaju materiały są obecne we wnętrzach mieszkalnych i bardzo często pełnią funkcję praktyczną. Mowa tu o tkaninach, z których szyte są zasłony, firany, rolety, ale też obrusy na stół do jadalni. Te mogą być zachowawcze, w pełni funkcjonalne, które stanowią element zabezpieczający poszczególne części mieszkania, ale niejednokrotnie są również ozdobą. Wystarczy wybrać materiał z printem, na przykład z oferty https://kameleon.pro/tkaniny-drukowane, by nudny salon czy sypialnia nabrały wyjątkowego charakteru.

Uwagę warto zwracać również na obowiązujące trendy, a te zmieniają się praktycznie w każdym sezonie. Dzisiaj hitem są tkaniny welurowe, mięsiste, które nadają przytulnego klimatu. Modne są kolory w różnych odcieniach beżu, ale też granaty czy butelkowa zieleń. Wzory czy kolory zawsze dobrze jest dobierać do stylu wnętrza, tkaniny mogą rozświetlać wnętrza ciemne i dawać nastrój tym klasycznym. Wszystko zależy od efektu, jaki chce się uzyskać.

Meble tapicerowane

Kolejna odsłona tkanin we wnętrzach, które mogą być nie tylko praktyczne, ale i dekoracyjne, to ta, która wykorzystywana jest w ramach obicia mebli. Tapicerowany welurowym materiałem fotel czy pikowana tkaniną sofa świetnie sprawdzi się w aranżacjach swojskich, retro, rustykalnych czy boho. Wypoczynki skórzane wychodzą z mody na rzecz w pełni wygodnych i przytulnych kanap.

Tapicerowane tkaninami mogą być zagłówki łóżek w sypialni, coraz częściej stosuje się panele tapicerowane na ściany. W salonie dodatkowym elementem może być szezlong obity materiałem albo nawet niewielkie siedzisko, jak puf.

Materiałowe ozdobniki

Nadal ogromnym powodzeniem cieszą się dodatki z zastosowaniem rozmaitych tkanin. Poduchy, pledy, koce, dywany, podkładki, serwetki, a nawet wiszące makramy i obrazy z wykorzystaniem materiału z printem, nigdy nie wychodzą z mody. Nadają wnętrzu wyrazistości, określają charakter całej aranżacji, świetnie sprawdzają się jako dekory, które wraz ze zmieniającymi się trendami udaje się łatwo zmieniać.

Jak wybierać materiały do wnętrz?

Bez względu na wzór, kolor czy wykorzystany na tkaninie motyw, uwagę należy zwracać na jakość materiały. Do tapicerowania używane są materiały grube, trwałe i odporne na intensywną eksploatację. Warto wybierać te, które są odporne na zabrudzenia, nieprzemakalne i które można łatwo utrzymać w czystości.

Na zasłony najlepiej wybierać materiały nieco lżejsze, które się nie gniotą ani nie kurczą pod wpływem wysokiej temperatury prania. Dekoracyjne motywy materiałowe mogą być wykonane z bawełny, weluru, lnu, ich struktura ma być dopasowywana do konkretnego stylu całej aranżacji. Dzisiaj coraz częściej wybiera się tkaniny ekologiczne, bezpieczne dla środowiska, których produkcja odbywa się w pełnym poszanowaniu natury i które w swoim składzie nie zawierają sztucznych elementów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here