BLIK to obecnie już trzeci tuż po przelewach bankowych czy kartach płatniczych system płatniczy w Polsce. Zyskał on swoją popularność, dzięki mobilności czy szybkości i wygodzie płacenia. Z pewnością zetknęliśmy się już z tym systemem płatności np. w bankomacie czy w reklamie w TV. Wiele osób zastanawia się też nad sprawdzeniem płacenia w ten sposób, ale nie wie do końca, czym jest BLIK, jak działa oraz czy jest bezpieczny. W tym tekście przedstawimy dokładnie BLIKa, odpowiadamy na wszystkie najważniejsze pytania i prezentujemy krótką instrukcję płacenia nim.

Czym jest BLIK?

BLIK to Polski system płatności mobilnych. BLIK jest 6 cio cyfrowym kodem generowanym w aplikacji bankowej, dzięki któremu możemy dokonywać transakcji. Obecnie BLIK oferuje kilkanaście największych banków w kraju, a kolejne uruchamiają taką możliwość płacenia. Jest on umieszczony w aplikacji mobilnej banku, którą instalujemy na smartfony. BLIK to swego rodzaju szybka możliwość natychmiastowej wypłaty pieniędzy z konta w sposób mobilny. W razie chęci skorzystania z BLIKa wystarczy wejść od aplikacji, wygenerować kod oraz zapłacić nim za usługę czy wypłacić pieniądze w bankomacie — choć to nie wszystkie możliwości, jakie daje BLIK (o kolejnych poniżej). Sam BLIK jest darmowy, a jego aktywacja jest bardzo prosta. Nie musimy również dodatkowo wykonywać czynności czy konfigurować go itp. Jeśli chcemy z niego korzystać, a jesteśmy klientami banku, który go oferuje, wystarczy aktywacja w aplikacji.

Co mogę robić za pomocą BLIKa?

Wiele osób zastanawia się, co może zrobić przy pomocy BLIKa i czy jest on użyteczny. Przy pomocy BLIKa możemy wygenerować specjalny kod i błyskawicznie dokonać płatności pieniędzmi z naszego konta. Wygenerowany kod posłuży nam w bankomacie, gdzie wpiszemy jedynie sześć cyfr i wypłacimy pieniądze — bez użycia karty. Jest to bardzo wygodne, gdyż nie musimy zabierać ze sobą np. portfela i karty płatniczej. Kolejną możliwością jest płacenie w internecie przy pomocy BLIKa. Jeśli chcemy kupić bilet kolejowy lub zapłacić za zakupy i dokonujemy płatności internetowej, możemy wybrać opcję BLIK (dostępna jest w największych systemach płatniczych takich jak np. Przelewy24). W takim wypadku również wystarczy wejść do aplikacji i wygenerować kod oraz przepisać go na stronie płatności. Trzecim wariantem płatności, jakiej dokonamy przy pomocy BLIKa, jest płatność w terminach stacjonarnych np. w restauracji. Lista miejsc, gdzie możemy zapłacić w ten sposób, ciągle się powiększa i należą już do niej np. poczta, banki czy prywatne sklepy. Warto jednak zapytać przed zamówieniem usługi czy istnieje możliwość płatności BLIKiem. W takim wypadku również płacimy wygenerowanym kodem w aplikacji.

Bardzo ciekawą funkcją BLIKa jest CZEK BLIK. Jest to elektroniczny czek wystawiony z naszego konta. Jeśli chcemy zwrócić komuś pieniądze lub przekazać je np. bliskim, wystarczy posiadać środki na koncie i wygenerować CZEK BLIK w aplikacji mobilnej banku. Wygenerowany kod wraz z ustawionym hasłem przekazujemy danej osobie. Osoba ta może np. wypłacić przy pomocy tego kodu pieniądze z bankomatu lub zapłacić rachunek. Możemy też wybrać długość ważności CZEK – BLIKa od kilku do kilkudziesięciu godzin. Po wygenerowaniu czeku dana suma na naszym koncie jest blokowana a po upływie terminu ważności i niewykorzystaniu czeku wraca na nie. Jeśli osoba wykorzysta tylko część sumy, pozostała częśc też wróci do nas na konto.

Jak zacząć korzystać z BLIKa? Jak działa BLIK?

Korzystanie z BLIKa to bardzo prosty i komfortowy sposób płatności. Pierwszym krokiem jest jego aktywacja w aplikacji mobilnej banku. Doradcy bankowi pomagają w tym procesie, ale możemy wykonać go też samodzielnie. Następnie, gdy chcemy dokonać jakiejś płatności np. za rachunki w sieci czy wypłacić pieniądze z bankomatu, wystarczy wejść do aplikacji oraz wybrać opcje BLIK. Następnie generujemy kod i przepisujemy go w bankomacie lub odpowiednim polu na stronie internetowej. W kolejnym kroku jesteśmy poproszeni o potwierdzenie transakcji kodem pin w naszej aplikacji mobilnej na telefonie, a transakcja jest dokonywana. Środki są pobierane z naszego konta bankowego. BLIK nie daje możliwości zadłużania się, więc płacimy jedynie takimi środkami, jakie znajdują się u nas na konie w danej chwili.

Korzyści i plusy

BLIK to duża ilość korzyści i plusów, z których warto korzystać. Pierwszy takim plusem jest mobilność i wygoda korzystania. Jeśli chcemy zapłacić rachunki czy wypłać pieniądze z bankomatu, nie musimy posiadać przy sobie karty płatniczej czy udawać się do oddziału banku. Telefon posiadamy przeważnie zawsze przy sobie, dlatego płatności nim są bardzo komfortowe. Dzięki temu systemowi płatności możemy bardzo szybko uregulować rachunki, a płatność jest dokonywana natychmiastowo. W porównaniu do przelewu bankowego, który może trwać nawet 2 dni robocze, zapłacenie rachunku jest niezwykle korzystne. Dzięki temu od razu mamy pewność zapłaty i nie musimy upewniać się więcej czy przelew dotarł i się zaksięgował. BLIK jest też darmowy (poza wypłatami z bankomatów w innych sieciach) i bardzo prosto go uruchomić. Staje się też coraz popularniejszy i jest już na tyle popularny, że bez większego problemu możemy płacić nim w wielu miejscach.

Bezpieczeństwo BLIKa

Jeśli zastanawiamy się nad skorzystaniem z BLIKa, jedną z najkorzystniejszych kwestii, jest bezpieczeństwo. Jako że system ten nie jest jeszcze znany dla wielu osób, może rodzić się wiele pytań odnośnie płacenia nim i bezpieczeństwa. BLIK jest bardzo bezpieczny system płatności mobilnych. Z pewnością nie da się go ukraść, gdyż jest on zainstalowany w aplikacji mobilnej. Przestępcy, aby go ukraść, musieliby ukraść najpierw nasz telefon, dostać się do aplikacji mobilnej banku zabezpieczonej kodem, a następnie dopiero do BLIKa. BLIKa nie da się też podrobić. Wygenerowany kod do płatności jest ważny przez 120 sekund (oprócz CZEK BLIK) więc nawet gdy przestępcy przyjęliby kod, nie zdążyliby go wykorzystać. BLIK nie ma formy fizycznej, więc nie da się go też zeskanować jak karty zbliżeniowej. Jedynym zagrożeniem są próby wyłudzenia kodu np. na portalach ogłoszeniowych w celu sfinalizowania transakcji. W tym wypadku wystarczy stosować ogólne zasady bezpieczeństwa płatności internetowych i płacenie BLIKiem tylko na znanych stronach oraz nie podawanie kodu nikomu kogo nie znamy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here