Latanie tanimi liniami lotniczymi to doskonały sposób na zwiedzanie Europy oraz ekonomiczne przemieszczanie się. Sposób ten przypadł do gustu podróżnym tak bardzo, że obecnie istnieje wiele tanich linii i doskonale radzą sobie one na rynku. W zamian za nieco niższy komfort podróży, który jesteśmy w stanie zaakceptować, liczmy na niską cenę i dotarcie do lokalizacji. Rzeczywiście tanie linie lotnicze różnią się od tych rejsowych — tradycyjnych i działają w nieco inny sposób. Czy zatem jest to duża różnica? Czym konkretnie różnią się tanie linie od linii rejsowych? Czy warto z nich korzystać? Wszystkie odpowiedzi prezentujemy poniżej.

Komfort podróżowania

Pierwszą i jedną z głównych różnic, jakie są obecne między tanimi liniami a liniami rejsowymi jest komfort podróżowania. Na temat ten krąży wiele legend i mitów, które nie zawsze są prawdziwe. Z zasady komfort podróżowania w tanich liniach lotniczych jest niższy niż w tych kresowych. Rzeczywiście, tanie linie lotnicze stosują nieco mniej miejsca na nogi, aby móc przewieźć jak największą liczbę pasażerów. Często kolana przeciętnej osoby mogą być oddalone jedynie o kilka centymetrów od następnego fotela, a u osób wysokich stykać się z nim. Odległość taka jednak w zdecydowanej większości przypadków nie będzie problematyczna, a jedynie wpłynie minimalnie na ogólny komfort podróży. Na pokładzie tanich linii lotniczych przeważnie nie otrzymamy również darmowego posiłku, szerokiej oferty gastronomicznej czy dodatkowych udogodnień jak wyświetlacze, czy poduszki, koce lub darmowe akcesoria. Do naszej dyspozycji może być też mniejsza ilość personelu.

Samoloty — Czy są one gorsze? NIE!

Drugim elementem, jaki przychodzi na myśl przy porównaniu tanich i tradycyjnych linii lotniczych, są samoloty. Tanie linie lotnicze stosują ujednoliconą flotę tak, aby zaoszczędzić na kosztach serwisu i zatrudniać jedynie obsługę do danego modelu samolotu. Oszczędność ta objawia się też w zakupie części czy samych samolotów, jeśli zamawiane są w dużych partiach od producentów. Najlepiej widać to na przykładzie linii WizzAir i RyanAir, które operuje modelami Airbus A320 i Boeing 737. W rzeczywistości — co może być bardzo zaskakujące tanie linie lotnicze, posiadają nowsze samoloty, które średnio mają kilka lat, a linie tradycyjne modele o nawet średnio kilkunastoletnim oblocie. Dzieje się tak za sprawą inwestycji i oszczędności. Nowe samoloty zużywają mniej paliwa, a co za tym idzie, latanie nimi jest bardziej ekonomiczne. Tanie linie lotnicze, kupują zatem chętnie takie samoloty, gdyż korzyści które odnoszą są większe, niż niższa cena starszych modeli. Samoloty tanich linii lotniczych poza tym nie różnią się niczym od samolotów innych linii, są tak samo serwisowane, posiadają te same zabezpieczenia, a lot nimi jest tak samo bezpieczny, jak tymi rejsowymi.

Lokalizacja Lotnisk

Kolejna różnica, jaka występuje między tanimi, a tradycyjnym liniami są lotniska, z których latają samoloty. Tanie linie lotnicze wykorzystują mniej popularne lotniska, które są oddalone od miast nawet o kilkadziesiąt kilometrów. Dzieje się tak za sprawą opłat za obsługę na danym lotnisku. Im lotnisko jest większe i leży bliżej miasta, tym droższa opłata za przyjęcie samolotu, jego obsługę i udostępnienie miejsca. Tanie linie, aby ograniczać koszty, korzystają zatem z mniej znanych lotnisk i nie zobaczymy ich np, na Londyńskim Heathrow. Ograniczenie to jest jednym z największych, gdyż musimy przeważnie poświęcić nieco więcej czasu na dotarcie do centrum lub zapłacić za to trochę wyższą cenę — co nie jest też do końca regułą. Samoloty tanich linii klinicznych często mają miejsce postojowe na peryferyjnych stanowiskach, gdzie pasażerowie są dowożeni autobusami i są wpuszczani przez schody, a nie rękaw. To również sposób na zaoszczędzenie pewnej sumy pieniędzy.

Cena — Koszt biletu

Zdecydowanie główną różnicą między tanimi i rejsowymi liniami — na korzyść tych pierwszych jest cena biletu. Jest ona często bardzo niska i w podstawowej wersji za sam bilet wynosi kilkadziesiąt złotych. W cenie do 100 zł możemy dostać się praktycznie do dowolnego miejsca w Europie, rezerwując bilet odpowiednio wcześniej. W cenie biletu zawarty jest tylko mały bagaż podręczny i przelot. Nie uświadczymy zatem posiłku, dodatkowych usług czy wygód. Tanie linie lotnicze czerpali nawet 60%-70% zysków z usług płatnych dodatkowo takich jak catering na pokładzie, opłata za nadbagaż, opłata za możliwość wyboru miejsca przy kupnie biletu czy możliwość pierwszeństwa wejścia na pokład. Często na pokładzie samolotu możemy kupić też modele – zabawki, gadżety czy nawet zdrapki na loterie.

Czy wszystkie tanie linie są takie same?

Jednym z pytań, które może nasunąć się podczas wybierania linii lotniczych, jest to czy wszystkie tanie lotnicze są takie same. Odpowiedź na to pytanie jest jednak negatywna. Wszystkie tanie lotnicze działają na podobnych zasadach, a ich głównym celem jest oferowanie jak najtańszych przelotów. Każda linia lotnicza ma na to jednak nieco inny plan i osiąga ten cel w nieco inny sposób. Ostatecznie jednak tanie linie lotnicze ogólnie oferują taką samą usługę podstawową, jaką jest przelot i liczą na zarobek w inny sposób.

Czy i kiedy warto skorzystać z tanich linii lotniczych?

Tanie linie lotnicze to bardzo atrakcyjne rozwiązanie pod wieloma względami. Ogólnie możemy jak najbardziej z nich skorzystać. Z pewnością będą one dobrym wyborem, jeśli zależy nam na ekonomicznej podróży i tanim bilecie lotniczym. Gdy nie będziemy liczyć na wygodę i zależy nam jedynie na samym przelocie, tanie linie są do tego idealnym celem. Jeśli jednak wiemy, że będziemy korzystali z cateringu, dodatkowych usług itp, warto przeliczyć czy bilet z podobnym zakresem usług nie będzie kosztował tyle samo lub taniej w tradycyjnej linii lotniczej. Tanie linie lotnicze są też doskonałym sposobem na niskobudżetowe podróżowanie. Jeśli będziemy korzystali z okazji i promocji lub kupowali bilet odpowiednio wcześniej, możemy w ten sposób odwiedzić wiele ciekawych miejsc oraz całą Europę. Jednym z najlepszych sposobów na sprawdzenie, czy podróż takimi liniami jest odpowiednim wyborem, jest po prostu kupno najtańszego biletu z naszej lokalizacji i przekonanie się osobiście jak działają tanie linie lotnicze oraz czym różnią się od tych rejsowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here