Smartfon to dla wielu osób niezwykle ważne urządzenie, które służy do kontaktu ze znajomymi, pracy oraz bycia “na bieżąco” ze wszystkimi ważnymi wydarzeniami. Duża część posiadaczy smartfonów starannie wybiera modele oraz ulepsza je np. obudowami czy specjalnymi naklejkami. Aby jednak zadbać o nasz smartfon, warto wykonać kilka innych czynności – by był on zadbany i służył nam przez długi czas. W tym tekście przedstawiamy 5 porad, które pomogą zadbać o nasz smartfon, zwiększyć jego wydajność oraz komfort użytkowania.

Mycie i czyszczenie zewnętrzne

Pierwszym i podstawowym elementem dbania o smartfon jest utrzymywanie go w czystości. Telefon używany jest przez nas często w trudnych warunkach np. restauracjach, w których może zostać po prostu zabrudzony. Gromadzący się kurz również nie jest korzystny dla takiego urządzenia. Jeśli chcemy utrzymać go w dobrej formie, powinniśmy zatem zadbać o jego ogólne czyszczenie. Pierwszym krokiem jest usunięcie widocznych i sporych zabrudzeń. Do tego celu należy użyć wilgotnej ściereczki lub chusteczki. Nigdy nie powinna być ona mokra a jedynie lekko wilgotna. Pozwoli to na usunięcie zabrudzenia i nie uszkodzi naszego telefonu. Do drobniejszych zabrudzeń wystarczą np. pałeczki higieniczne do uszu. Usuniemy nimi też zalegający kurz w rowkach bocznych czy głośniku, który często ma specyficzną strukturę. Czyszcząc smartfon, nie powinniśmy zapominać też o gnieździe ładowania. W tym miejscu również zbiera się brud i kurz a nieczyszczone gniazdo np. po roku będzie powodowało mniej efektywne i dłuższe ładowanie. Tę czynność należy wykonywać dokładnie oraz bez użycia wody.

Aktualizacje i aplikacje

Jeśli chcemy dbać o nasz smartfon oprócz czyszczenia zewnętrznego, powinny zwrócić też uwagę na system operacyjny i aplikacje. Często używamy ich bez większej refleksji, co jest sporym błędem. Ich stan wpływać będzie na nasz komfort i bezpieczeństwo. Telefon, który jest zoptymalizowany, zaktualizowany i zadbany pod względem aplikacji działa szybciej i wydajniej. Aby uporządkować aplikacje na telefonie, pierwszym krokiem jest odinstalowanie tych, których nie używamy. Często zalegają one na telefonie i zajmują jedynie miejsce, spowalniając smartfona. Następnie warto zaktualizować system operacyjny oraz poszczególne aplikacje. Dzięki temu będą działały sprawniej, a telefon będzie mniej obciążony. Bardzo ważnym elementem jest również antywirus i jego instalacja. Wirusy to zagrożenie dla smartfonów a do dyspozycji mamy bardzo dużą ilość znanych i darmowych aplikacji antywirusowych, które będą czuwały nad naszym bezpieczeństwem np. gdy wykorzystujemy telefon do płatności. Warto również okresowo np. co tydzień uruchamiać smartfon ponownie. Dzięki temu zostaną zamknięte wszystkie aplikacje, których kiedyś używaliśmy i nie będą one wykorzystywały zasobów pamięci oraz procesora pozostając w uśpieniu. Skorzystanie z nich ponownie będzie owocowało nieco dłuższym ładowaniem, ale w zamian otrzymamy sprawniej działający smartfon. Jeśli telefon posiada moduł optymalizacji, warto również uruchamiać go np. co tydzień, aby usunął pamięć podręczną lub wyłączył niepotrzebne procesy.

Pliki w telefonie i czyszczenie pamięci

Pliki w smartfonie to problem, z którym zaczynamy mieć do czynienia tuż po zakupie smartfonu i zmagamy się z nim przez cały czas posiadania urządzenia. Przeważnie często wgrywamy pliki i foldery, ściągamy je lub tworzymy. Ich duża liczba może spowalniać naszego smartfona. Warto usuwać niepotrzebne notatki, muzykę której nie słuchamy lub filmy, które już obejrzeliśmy. Dobrym pomysłem jest przechowywanie wszystkich plików oraz aplikacji na karcie pamięci, a nie w pamięci wewnętrznej telefonu. Na niej znajduje się system operacyjny, a każde kolejne pliki mają wpływ na działanie systemu. Aplikacje możemy przenieść na kartę pamięci w ustawieniach aplikacji a pliki wgrywać bezpośrednio na kartę.

Reset do ustawień fabrycznych

Kolejnym rozwiązaniem, które jest jednym z najbardziej drastycznych, ale pomoże nam utrzymać smartfon w dobrej formie, jest reset do ustawień fabrycznych. Opcja ta polega na zresetowaniu całego smartfona i przywróceniu go do stanu, w jakim wyjęliśmy urządzenie z pudełka. Reset taki usunie wszystkie aplikacje, pliki oraz ustawienia i całkowicie zresetuje go pod każdym względem. Taka opcja ma na celu kompleksowe i całościowe wyczyszczenie smartfona. Warto stosować taką opcję np. co roku lub co kilka miesięcy. Jest to dobre posunięcie, jeśli nasz smartfon zacina się, nie działa sprawnie oraz jest znacznie wolniejszy, niż powinien być. W takim momencie powinniśmy przenieść kontakty na kartę SIM oraz wszystkie wartościowe pliki na kartę pamięci. Następnie wystarczy w ustawieniach telefonu uruchomić ten proces, a telefon po kilku minutach samodzielnie zresetuje się.

Ochrona fizyczna

Jeśli chcemy dbać o naszego smartfona, powinniśmy pomyśleć również o ochronie fizycznej. Nasze telefony są poddawane dziennie bardzo wymagającym testom w postaci uderzeń, obić czy noszenia wraz z nimi w kieszeni kluczy lub monet. Wszystko oto może spowodować, że telefon będzie zarysowany lub wgnieciony. Aby tego uniknąć, warto stosować folie ochronne lub szkła na wyświetlacz. Obecnie możemy w cenie kilkunastu — kilkudziesięciu złotych zlecić usługę montażu takiej ochrony np. w serwisie lub galerii handlowej. Na rynku istnieje też bardzo wiele różnego rodzaju obudów, w których możemy musieć nasz telefon. Są one niezwykle trwałe i wytrzymałe, dzięki czemu zabezpieczą nasz telefon nawet przy upadku z wysokości.

Ubezpiecz telefon

Jednym z najmniej popularnych sposobów ochrony smartfonów, jest korzystanie z ubezpieczeń. Obecnie na rynku możemy wykupić ubezpieczenie telefonu na kształt ubezpieczenia dla ludzi. W razie kradzieży lub zniszczenia możemy otrzymać zwrot pieniędzy. Również przy zakupie smartfonu np. u operatora możemy za dodatkową opłatą otrzymać ubezpieczenie lub rozszerzony pakiet napraw, dzięki którym rocznie będziemy mogli na nie wydać równowartość np. 1000 zł. Opcji jest bardzo dużo, a ubezpieczenia takie oferowane są przez różne firmy. Kupując nowy smartfon — szczególnie ten droższy zdecydowanie warto rozważyć wybór takiego ubezpieczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here