Kebab to jedno z najpopularniejszych dań Tureckich, które pokochali Polacy. Obecnie bez większego problemu w każdym mieście możemy kupić kebab w jednym z wielu lokali. Często jednak nie spełnia on naszych oczekiwań z kilku powodów. Wybór odpowiedniego lokalu oraz samego kebabu powinien odbywać się świadomie, mając kilka elementów na uwadze. Pamiętając o tych poradach, wybierzemy dobry i smaczny kebab oraz nie będziemy kupowali go w ciemno. Jak zatem wybrać dobry kebab, kiedy spieszymy się lub nie znamy lokali? Czy jedzenie kebaba jest aż tak niekorzystne, jak zarzucają to niektórzy? Odpowiedzi prezentujemy poniżej.

Renoma lokalu

Pierwszym elementem, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając lokal, jest jego renoma. Obecnie nie ma z tym większego problemu. Możemy sprawdzić np. komentarze lub oceny gwiazdkowe na Google Maps czy na Facebooku. Dzięki temu dokonamy wstępnej sekcji lokali, które nie są popularne i mają negatywne opinie. Wbrew pozorom kilkaset opinii na temat danego lokalu dobrze pokazuje jego renomę. Jeśli dany element nie działa poprawnie np. czystość czy jakość jedzenia, użytkownicy oraz klienci bardzo szybko ujmą to w komentarzach i swoich ocenach. Warto więc wybierając się na kebab sprawdzić jakie lokale mają najwyższe oceny i wybierać właśnie spośród nich.

Co, jeśli jesteśmy “na mieście” i nie mamy możliwości wcześniejszego sprawdzenia lokali? Jest to nieco trudniejsza sytuacja, ale w dalszym ciągu możemy samodzielnie ocenić czy dany lokal jest odpowiedni i czy z dużym prawdopodobieństwem zjemy tam smacznie. Pierwszym elementem, jaki musimy sprawdzić to czystość. Lokal bezwzględnie musi być czysty oraz zadbany. Dobrym znakiem są też nowe meble, wystrój i ogólny klimat lokalu. W zdecydowanej większości przypadków, jeśli właściciel inwestuje pieniądze w takie miejsce, nie będzie też oszczędzał na składnikach itp. Nieopróżnione kosze, zniszczone wnętrze czy nieatrakcyjna prezentacja lokalu powinny skłonić nas do wybrania innego miejsca, gdyż przeważnie w takich miejscach istnieje duże ryzyko otrzymania niskojakościowego kebabu.

Mięso musi się kręcić na rożnie

Kolejnym ważnym czynnikiem, jaki musimy wziąć pod uwagę, wybierając miejsce, gdzie chcemy zjeść kebab, jest fakt obracania się mięsa na rożnie. Widok ten doskonale znamy z wielu lokali. Mięso, aby było smaczne, musi być przyrządzane na bieżąco i ścinane tuż przed podaniem. Najlepsze lokalne posiadają nawet kilka rożen, na których opieka się kebab z kurczaka, wołowiny czy baraniny. Jeśli zauważymy, że osoby przygotowujące kebab ścinają świeże mięso, jest to bardzo dobry znak.

Częstą praktyką — szczególnie w lokalach z dużym ruchem jest stosowanie tzw. podgrzewaczy. Są to bemary zanurzone w gorącej wodzie lub zwykłe podgrzewacze. Ma to na celu usprawnić pracę i uniknąć kolejki osób poprzez wcześniej przygotowanie większej ilości mięsa. Trik ten powinien być stosowany jednak tylko umiejętnie i tylko podczas “szczytu”, gdzie mięso będzie znajdowało się w podgrzewaczu dosłownie chwilę.

Prada: Jeśli w trakcie przygotowywania naszego kebaba zauważymy, że mięso wyjmowane jest z podgrzewacza lub “spod lady”, możemy poprosić o cięcie świeżego mięsa z rusztu. Dla sprzedawców nie będzie to większy problem i powinni spełniać naszą prośbę. Nie jest to też skomplikowane zadanie, więc nie powinniśmy mieć oporów przed poproszeniem o to. Możemy nawet poczekać kilka minut, gdyż tak ścięte mięso jest zdecydowanie najlepsze.

Kolejną praktyczną poradą jest unikanie mięsa, które jest końcówką i na ruszcie znajduje się już tylko cienka jego “pałka”. Mięso takie najpewniej było otwierane i używane dzień wcześniej oraz zamrażane i odgrzewane dzisiaj. Nie powinniśmy wybierać miejsca, którego została już mała ilość, a dzięki temu unikniemy ryzyka zatrucia np. jeśli pracownik w nieumiejętnie – zbyt szybko schłodzi mięso wieczorem przed zamrożeniem. Mięso takie może również nie mieć już swoich walorów smakowych, gdyż może przejąć zapach wkładu, na którym się znajduje, a który może być np. papierowy.

Jakie rodzaje mięsa wybrać? Wołowina, baranina, kurczak a może indyk?

Dla wszystkich osób lubiących kebab to pytanie zawsze budzi pewne wątpliwości — wołowina, kurczak, a może baranina? Pomijając kwestie gustu, ważne jest, aby kurczak czy indyk były mięsami w kawałkach i dokładnie było widać poziomy ułożenia tych kawałków. Im mniej przetworzone mięso, tym lepiej dla nas i tym bardziej świadczy o jego wysokiej jakości. Nieco inaczej sprawa ma się przy wołowinie i baraninie. Mięsa te przeważnie występują w mielonej formie i trudno sprawdzi ich jakość. W takiej sytuacji możemy po prostu zaufać sprzedawcy lub sprawdzić, czy inne mięso np. kurczak i indyk mają widoczne duże części. Możemy również zapytać się o skład mięsa. Jeśli kebab z wołowiny będzie miał dodatki indyka, kurczaka i innych mięs możemy mniemać, że jest to nieco “oszukane” mięso.

Czy kebab to dobry wybór?

Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca i tak, kebab może być smacznym daniem oraz ciekawym pomysłem na obiad czy kolację, ale pod pewnymi warunkami. Kebab tak jak każde inne gotowe dania czy produkty spożywcze może być gorszej lub lepszej jakości. Wybierając zatem odpowiednie lokale oraz mięso czy dodatki, kebab może być pożywnym i wartościowym daniem. Musimy jednak pamiętać o kilku zasadach. Nie powinniśmy również dopuścić do sytuacji gdzie kebab — co tyczy się każdego rodzaju pożywienia, będzie podstawą naszego monotonnego jadłospisu. Jedzony np. raz tygodniowo jako normalne danie nie powinien nam zaszkodzić.

Wiele osób zarzuca, iż kebab to mięso bardzo niskiej jakości, jest mielone oraz posiada bardzo dużo szkodliwych tłuszczów. Jest to jednak tylko połowiczna prawda. Jak w każdym dziale żywności i gastronomii, istnieją kebaby, mięsa oraz lokale, które nie będą spełniały pewnych norm i będą stosowały np. mięso niskiej jakości. Ryzyko to jednak występuje w każdej kategorii produktów np. też wędlinach kupowanych w sklepie itp., gdzie również do końca nie wiemy, jak są produkowane lub nie mamy wiedzy, aby analizować etykiety. Kebab możemy jednak znacznie prościej zweryfikować, po prostu wchodząc do danego lokalu. Jeśli więc mamy ochotę na kebab, możemy pozwolić sobie na taki posiłek, ale należy wybierać jedynie sprawdzone miejsca, samodzielnie sprawdzić dane miejsce oraz traktować go jako urozmaicenie diety, a nie jako jej podstawę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here