Przesypiane noce to marzenie wszystkich młodych rodziców. Tuż przed porodem wiele osób słyszało porady, by spać na zapas. Jak więc rzeczywiście wygląda sen maluszka? Ile śpi noworodek?

Dziecko przychodząc na świat natyka się na środowisko zupełnie nieznane i definitywnie inne od tego, w którym przebywało do tej pory. Jest jasno, zimno, głośno – przyzwyczajenie się do tych okoliczności i unormowanie doby naturalnie trwa przez pierwsze dni życia. Pamiętaj o tym na początku macierzyństwa. Każde dziecko jest inne i zmienia się wraz z wiekiem, w związku z tym wszelkie normy i porady należy traktować, jako wskazówki, a nie sztywne ramy.

Noworodek nie wie, że spać należy w sypialni

Nie rozpoznaje, które łóżko należy do niego, a najbezpieczniej czuje się tuż przy mamie. Dlatego na początku przydatne mogą okazać się dostawki do łóżek rodziców, a także specjalne „gniazdka”, dzięki którym niemowlę śpi bezpiecznie razem z mamą i tatą. Na usamodzielnienie się przyjdzie czas wraz z wiekiem – jeśli twoje dziecko potrzebuje bliskości, aby czuć się bezpiecznie i smacznie spać – po prostu mu ją zapewnij. Dzięki temu ułatwisz też sobie nocne karmienie.

Przypomnij sobie okres ciąży. Dzięki odczuwalnym ruchom dziecka, byłaś w stanie określić, kiedy śpi, a kiedy jest aktywne. Cykl dobowy płodu jest odwrócony w stosunku do naszego. Dzieje się tak, ponieważ mama w trakcie spacerów, porządków czy zakupów rusza się, bujając dzieckiem w brzuchu, co usypia go i wycisza. Natomiast w czasie snu lub odpoczynku, dziecko ma idealne warunki do poruszania się i wiercenia. Przyzwyczajenie do życia płodowego nie mija w momencie porodu.

dziecko je

Dlatego też noworodki najchętniej usypiają bujane na rękach lub w chuście czy kołysce. Szybciej zasypiają w objęciach matki, czując jej zapach i głos. Pomocne mogą okazać się dźwięki białych szumów, które przypominają dźwięk serca, słyszany z brzucha mamy.
Niemowlęta uwielbiają również być mocno owinięte, jest im wtedy ciasno i ciepło, jak w trakcie ciąży. Czują się bezpieczne i zrelaksowane. W sklepach znajdziesz ogromny wybór rożków i śpiworków do spania.

Mamy posiadające już starsze dzieci, wiedzą, że nie da się ustalić jedynych słusznych pór i godzin snu dla noworodka. Każdy z nich jest inny, ma swoje przyzwyczajenia, ulubione pozycje, materiały czy kołysanki. Mówi się, że niemowlę powinno spać od kilkunastu do dwudziestu godzin na dobę. Dzieci budzą się jedynie na karmienie lub z powodu brudnej pieluszki. Sen małych dzieci zdecydowanie różni się też od snu rodziców pod względem jego jakości.

Niemowlę przez większość czasu śni snem płytkim, co pozwala na dalszy rozwój mózgu. Dopiero małe przedszkolaki w wieku około trzech lat śpią, jak dorośli. Właśnie dlatego rzadko już przebudzają się w nocy. Jeśli chcesz przenieść śpiącego niemowlaka, upewnij się, że jego sen jest mocny. W przeciwnym razie szybko się rozbudzi i usypianie będzie trzeba rozpocząć od nowa.

Czy należy rozbudzać dziecko lub stosować sztuczki na wydłużenie jego snu?

noworodek

To pytanie często pojawia się w internecie, choć odpowiedź jest na wyciągnięcie ręki. Wystarczy, że odpowiesz sobie, jak sama czułabyś się, gdyby ktoś budził cię lub kazał spać na siłę! Ilość snu i jego jakość zmieni się wraz z wiekiem, dostosowując się do rozwoju i potrzeb małego organizmu. Spróbuj dostosować swój sen do cyklu pociechy. Staraj się odpoczywać w trakcie jego drzemek, aby zbierać siły do dalszej opieki.

Jak widzisz ciężko przewidzieć, jak będzie spało twoje niemowlę. Możesz natomiast zakładać, że jego sen będzie trwał zdecydowaną większość doby. Obserwuj dziecko przez pierwsze tygodnie, aby nauczyć się, kiedy się wybudza i czego potrzebuje. Przetestuj wiele dostępnych dodatków, które ułatwią wam zasypianie. Możesz ściągnąć aplikację z białym szumem lub zakupić ozdobnego misia z podobną funkcją.

Zadbaj o delikatne oświetlenie w sypialni, które ułatwi nocne karmienie bez rozbudzania dziecka. Zastanów się, w jaki sposób najwygodniej zorganizować przestrzeń do spania dla całej rodziny – wybierz łóżeczko lub dostawkę. Pamiętaj, że każdy potrzebuje czasu, aby oswoić się z nowymi warunkami. Nie przejmuj się, jeśli na początku dziecko będzie spać niespokojnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here