Prawie każdy z nas, w różnym wieku zaczyna odczuwać potrzebę podróżowania i poznawania świata, kultury. Dla osób niedoświadczonych, którzy nie wyjeżdżali nigdzie w młodzieńczych latach, np. z rodzicami czy przyjaciółmi, podróż może wydawać się kłopotliwa. Przyszły podróżnik zaczyna zastanawiać się, jak sobie poradzi.

Co jest niezbędne w podróży?

Jakie kłopoty mogą stanąć mu na drodze? Czy wolno mu tak po prostu opuścić swój kraj i wyruszyć w nieznane? Nie jest to aż takie proste. Trzeba pamiętać przede wszystkim o ważnym dokumencie, czyli paszporcie.

Nie będzie on potrzebny w przypadku wyjazdów do krajów znajdujących się w strefie Schengen, czyli 26 państw, głównie należących do Unii Europejskiej. Jednak gdy naszym marzeniem jest wybranie się do krajów spoza tej strefy, paszport będzie niezbędny, ponieważ bez niego nie będziemy mogli przejechać przez granicę danego kraju, ani nawet polecieć tam samolotem. Krajem, w którym wymagany jest paszport, ale nie wiza jest np. Ukraina lub Kosowo. Natomiast do krajów takich jak: Białoruś, Rosja i Turcja konieczna będzie także wiza. Oczywiście do tej listy należy dołożyć również resztę krajów spoza Europy.

czas

Przed podróżą trzeba się upewnić, jakich dokumentów będziemy potrzebować, co w dzisiejszych czasach łatwo można sprawdzić w internecie. Ważne jest też, aby zaplanować dokładny termin wyjazdu, ponieważ paszport to nie dokument, który dostaniemy od razu. No właśnie, ile trwa wyrobienie paszportu i jak to w ogóle zrobić? Od 2013 roku, aby złożyć wniosek o wydanie paszportu nie musimy jechać do punktu paszportowego, właściwego według miejsca zameldowania. Można to zrobić w dowolnym punkcie paszportowym w Polsce, co jest sporym udogodnieniem, ułatwiającym proces wyrobienia paszportu.

Przed złożeniem wniosku, który można znaleźć w powyżej wymieniowym punkcie paszportowym, trzeba przygotować jedno zdjęcie. Można to zrobić na miejscu, ale lepiej przygotować się wcześniej , ponieważ mogą wystąpić kolejki, co tylko wydłuży proces. Po zrobieniu zdjęcia, wypełnieniu wniosku oraz przygotowaniu dokumentu potwierdzającego naszą tożsamość, czyli np. dokumentu osobistego czy prawo jazdy, wystarczy udać się do okienka, w którym przyjmowane są wnioski.

Tam osoba odpowiedzialna za to, sprawdzi twój wniosek i dokumenty, a następnie pobierze odciski palców z obu dłoni. Cały ten proces przebiega bardzo sprawnie, o ile wiele osób nie wpadnie na ten sam pomysł wyrobienia paszportu w danym dniu. Ważnym aspektem jest również cena, którą musimy zapłacić, wydanie tego dokumentu może się dla niektórych okazać sporym wydatkiem. Cena podstawowa dla osób dorosłych, którym nie przysługuje żadna zniżka, to 140 zł. Jednak możliwe jest ubieganie się o zniżkę, np. dla studentów. W tym celu konieczne jest okazanie legitymacji studenckiej.

ile trwa wyrobienie paszportu

Jest to bardzo korzystne, ponieważ zniżka wynosi 50%. Ulgą jest również to, że wyrobienie paszportu dla osób powyżej 70 roku życia jest bezpłatne. Po zakończeniu formalności dostajemy do ręki potwierdzenie złożenia wniosku oraz kwit zapłaty za usługę. Czas oczekiwania na dokument to około jednego miesiąca, jednak może on ulec skróceniu, o czym zostaniemy poinformowani mailowo lub telefonicznie, zależnie od formy kontaktu, którą wybierzemy. Zazwyczaj czas jest krótszy, może to być nawet 20 dni czy 2 tygodnie, jednak warto zarezerwować miesiąc, ponieważ będzie to bezpieczna opcja. Nikt raczej nie chciałby, żeby podróż stała się niemożliwa, przez taką trywialną sprawę jak brak paszportu.

Po otrzymaniu informacji o możliwości odbioru dokumentu, udajemy się do wskazanego punktu wydawania paszportu. Na miejscu należy jeszcze podpisać oświadczenie o otrzymaniu paszportu, do czego również potrzebny będzie dowód osobisty lub prawo jazdy. Po opuszczeniu budynku już nic nas nie powstrzymuje przed tym, żeby wyruszyć w świat. Nie musimy się już więcej przejmować niezbyt ekscytującymi doświadczeniami związanymi z formalnościami. Mimo że nie są one szczególnie przyjemne, to pozwalają nam czerpać z życia to, co najlepsze, czyli zabawę i podróże!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here