Gdy w domu pojawia się pies, są to radosne chwile dla wszystkich domowników. Natomiast wiąże się to z wieloma obowiązkami oraz trudnościami. Szczególne trudności występują gdy zdecydujemy się na przygarnięcie suczki oraz na rezygnacje z jej sterylizacji.

Samica psa, czyli suczka przechodzi cieczkę raz lub dwa razy do roku, po osiągnięciu dojrzałości płciowej. W tym okresie wymaga wyjątkowej opieki ze strony właściciela. W niniejszym artykule znajdziesz odpowiedzi na nurtujące cię pytania: co to jest cieczka?

Ile trwa cieczka?

Na czym polega? kiedy występuje? oraz wiele innych.
Cieczka, czyli ruja jest to znak, że nasz pupil osiągnął dojrzałość płciową i może zostać mamą. Jest to etap, w którym suczka jest chętna do reprodukcji i przyciąga do siebie samców. Trwa nieprzerwanie i jest częścią cyklu rujowego, który składa się z czterech faz: proestrus, estrus, diestrus, anestrus.

Wstępna faza cieczki to proestrus, która trwa od trzech do siedemnastu dni i przygotowuje suczkę do rozmnażania. Kolejną fazą jest estru, w której możliwe jest zapłodnienie. Występuje owulacja, a macica przygotowywana jest do przyjęcia zarodka. Gdy dojdzie do zapłodnienia, suczka przechodzi w fazę diestrus, czyli fazę odpowiadającą za podtrzymanie ciąży. Ostatnią fazą cyklu płciowego jest anestrus. Jest to czas regeneracji oraz odpoczynku przed kolejnym cyklem płciowym.

pani z psem

Suczki osiągają dojrzałość płciową, gdy uzyskają 2/3 swojej docelowej masy ciała. Natomiast zależy to również od rasy, ponieważ mniejsze psy dojrzewają szybciej w przeciwieństwie do większych osobników.
Częstotliwość pojawiania się cieczki, zależy od indywidualnych cech osobnika oraz rasy. Początkowo występują one nieregularnie, a regularność cieczki normuje się szybciej u suk małej rasy. Nie należy wierzyć, że częstotliwość cieczki oraz okres, w którym występuje zależy od warunków pogodowych, ponieważ wpływ na występowanie cieczki ma tylko i wyłącznie wewnętrzny zegar biologiczny naszego pupila. Jeśli suczka skończyła już dwa lata a cieczka jeszcze się nie pojawiła, należy udać się do weterynarza oraz zbadać przyczyny tego zjawiska.

Dni płodne u psa występują między dziewiątym a trzynastym dniem cieczki, więc jest to najlepszy czas na krycie. Warto pamiętać, że powinno ono odbyć się dwukrotnie w 48 godzinny ostępach. Należy również pamiętać, że krycie nie powinno odbywać się w czasie pierwszej cieczki, ponieważ suczka nie jest gotowa fizycznie oraz psychicznie. W tym okresie suka chętna jest do krycia, wygina grzbiet, odstawia ogon na bok. Najlepszym sposobem na sprawdzenie czy suka weszła w dni płodne jest podrapanie jej w okolicy lędźwiowej- jeśli odstawi ogon, oznacza to, że jest w rui. Natomiast swoich partnerów seksualnych może przyciągać kołysząc biodrami oraz wysoko machać ogonem.

Zazwyczaj cieczka trwa od dwóch do czterech tygodni, czyli około dwadzieścia jeden dni, zależy to również od rasy oraz indywidualnych cech osobnika.
Głównymi objawami cieczki jest krwawienie z dróg rodnych suczki, ale również częstsze oddawanie moczu, obrzęknięty srom (ten objaw ciężko przegapić) czy nadmierne lizanie, by oczyścić srom z wydzieliny. Występuje zwiększony apetyty, ze względu na wyższe zapotrzebowanie energetyczne.

pies

Możemy zaobserwować również zmiany w zachowaniu, takiej jak: nadmierna aktywność, szczekanie, wycie dyszenie oraz zaburzenia snu.
W czasie cieczki możemy zaopatrzyć się w specjalne majtki dla psa, wewnątrz których umieszcza się specjalną wkładkę, która pozwala uniknąć plam krwi na podłodze. Dobrym sposobem na maskowanie zapachu cieczki jest podawanie tabletek chlorofilowych oraz używanie specjalnych sprejów.

Podczas cieczki powinniśmy obdarzyć naszego pupila szczególną opieką. Gdy chcemy uniknąć niechcianej ciąży, powinniśmy pilnować jej na każdym kroku oraz bacznie obserwować. Unikać jej kontaktu z innymi psami. Również poświęcać jej więcej uwagi, czyli głaskać, bawić się czy szczotkować.
Cieczka pojawia się przez całe życie suczki, natomiast w starszym wieku objawy mogą być mniej charakterystyczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here