Temat wysokości zarobków w poszczególnych branżach od zawsze wzbudza spore zainteresowanie. Nawet w trakcie świątecznego obiadu jest to obok polityki, jeden z najczęściej poruszanych tematów rozmów. Ludzie lubią się porównywać, chwalić zarobkami – może to właśnie z tego powodu tak się dzieje. Do grona osób, które zarabiają najwięcej, od kilku lat zaliczają się przede wszystkim informatycy oraz pozostali pracownicy branży IT.

Już po kilku latach pracy w tej branży można osiągnąć zarobki w okolicy dziesięciu tysięcy brutto. Oczywiście pod warunkiem, że posiada się odpowiednie umiejętności – sam dyplom ukończenia studiów to nie wszystko. Niektórzy zastanawiają się nad tym, jak na tym tle wypadają inne zawody. Czy w nich również można sporo zarobić? Można to rozważyć na podstawie przykładu lekarza weterynarii.

Kim jest weterynarz?

Weterynarz to osoba, która zajmuje się leczeniem zwierząt. Lekarz weterynarii, aby mógł wykonywać swój zawód, musi posiadać specjalistyczne wykształcenie. Bez tego nie będzie mógł zdobyć wymaganych prawem uprawnień, które umożliwiają leczenie zwierząt. Pełnoprawnym weterynarzem staje się człowiek, który ukończył studia wyższe na kierunku weterynarii. Studia na takim kierunku prowadzi kilka uczelni wyższych na terenie całego kraju.

psy

Chcąc się dostać na takie studia, trzeba dobrze napisać maturę, gdyż panuje duża konkurencja. Osoby chcące studiować weterynarię, muszą odpowiednio wcześniej zacząć przygotowywać się do tego, aby z powodzeniem napisać maturę między innymi z biologii. Jeżeli ktoś nie ma w planach edukacji na wyższych szczeblach, a chciałby pracować ze zwierzętami, to prawo daje mu taką możliwość. Wystarczy do tego wykształcenie średnie. Trzeba wybrać szkołę o profilu technik weterynarii. Nie można samodzielnie leczyć zwierząt, jednak wiedza zdobyta na tym kierunku umożliwia pomoc weterynarzowi.

Jak dużo może zarobić weterynarz?

To pytanie, które nurtuje wiele osób. Niestety, nie da się wskazać jednej konkretnej kwoty, ponieważ zarobki weterynarza są zależne od wielu czynników. Jedna czwarta weterynarzy zarabia poniżej trzech tysięcy złotych, a jedna czwarta powyżej pięciu tysięcy złotych. Jak widać, zarobki weterynarzy są bardzo różnorodne. Można zarabiać przeciętnie, a można i bardzo dużo. Im większy staż weterynaryjny, tym większa szansa na korzystniejsze zarobki, jednak lata pracy to nie wszystko, co ma wpływ na to, jakiej wysokości wynagrodzenie jest każdego miesiąca przelewane na konto lekarza weterynarii. Od czego jeszcze zależy to, ile zarabia weterynarz? Można wskazać przynajmniej kilka czynników.

Od czego zależą zarobki weterynarza?

Zarobki weterynarza, jak wspomniano już wcześniej, zależą od wielu różnorodnych czynników. Jako jeden z nich wymienić można staż pracy czy poziom wykształcenia. Jednak to nie wszystko. Wysokość zarobków zależy także od tego, w jakim miejscu pracuje lekarz weterynarii i jaki jest zakres jego obowiązków. Nie da się ukryć, że lekarze pracujący na państwowych etatach będą zarabiać znacznie mniej, niż tacy, którzy pracują w prywatnych klinikach weterynaryjnych czy tacy, którzy sami takie kliniki prowadzą. Gdzie może pracować weterynarz? Lista miejsc, które chętnie zatrudnią weterynarza, jest bardzo długa.

koza

Dobrze wykształcony oraz doświadczony lekarz weterynarii bez większego problemu znajdzie pracę w prywatnej klinice weterynaryjnej, na fermach hodowlanych, w ogrodach zoologicznych, stadninach konnych, fundacjach czy schroniskach dla zwierząt. To jeszcze nie wszystkie propozycje miejsc, gdzie może zatrudnić się weterynarz. Jeżeli ktoś chce zarabiać duże pieniądze, to największą szansę na takie zarobki ma w prywatnych klinikach weterynaryjnych.

Nie brakuje jednak osób, które zawód weterynarza wybrały z potrzeby serca i pracują w przytuliskach na mało opłacanych etatach. Weterynarz, który chce dobrze zarabiać, może pracować w kilku miejscach jednocześnie, jednak należy pamiętać, że w tym zawodzie na pierwszym miejscu nie powinny stać pieniądze i wysokość zarobków, tylko miłość do zwierząt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here