Kierowcy ciężarówek mają ciężką pracę do wykonania. Ich zarobki często nie są proporcjonalne do czasu i energii jaką muszą poświęcić. Na temat „ile zarabia kierowca tira” można znaleźć wiele informacji, zarówno prawdziwych jak i fałszywych.

Problem z określeniem ile zarabia kierowca tira jest złożony, ponieważ podstawa wynagrodzenia kierowcy może się różnić, w zależności od specjalizacji jaką się zajmuje i od czasu jaki przebywa poza domem. Dla wielu, jest to praca marzeń, bo daje relatywnie wysokie zarobki miesięczne. W tym celu trzeba jednak poświęcić większość prywatnego czasu. Dla innych jest to utrapienie, które rozbiło już niejedno małżeństwo i mimo tego ile zarabia kierowca tira, niewiele dało się zrobić, by je uratować.

Pracując na podstawie polskiej umowy o pracę, kierowca tira zarabia pomiędzy 4500 zł a 7000 zł miesięcznie netto. Dla osoby niezaznajomionej z tym tematem, takie wynagrodzenie mogłoby wydawać się wysokie. Nie są to jednak realne kwoty, które kierowca tira mógłby wykazać np. w banku starając się o udzielenie kredytu. Najczęściej kierowcy w Polsce pracują na najniższej podstawie przewidzianej kodeksem pracy.

Pozostałe wynagrodzenie jakie zarabia kierowca tira to diety, które od strony formalnej nie wliczają się do jego zarobków, gdyż są rodzajem ekwiwalentu za pracę poza miejscem zamieszkania. Dodatek do wynagrodzenia jakim jest dieta, powinien być przeznaczony np. na wzięcie prysznica na stacji benzynowej, czy zjedzenie obiadu w trasie. Kierowcy tirów pracujący za najniższą krajową pensję, mają odprowadzane najniższe składki emerytalne na poczet przyszłej emerytury i nie mogą przez to wypracować wyższej zdolności kredytowej np. na zakup mieszkania.

pieniądze

To ile zarabia kierowca tira, nie jest zatem sprawą jednoznaczną i prostą do określenia

Wiele osób zastanawiając się ile zarabia kierowca tira, słyszy informacje od kierowców pracujących na podstawie zagranicznych umów o pracę, że ich zarobki to około 10000 zł miesięcznie netto. Taki kierowca tira faktycznie zarabia dużo lepiej niż w Polsce, ma odprowadzane wszystkie składki emerytalne i może liczyć na to, że w jego miejscu pracy będzie przestrzegane prawo, czas pracy kierowcy i czas jazdy. Na zachodzie raczej nie używa się też różnego rodzaju wynalazków jak tzw. „magnesy” ograniczających poprawne funkcjonowanie komputera pokładowego ciężarówki. Dzięki temu, praca kierowcy tira jest bardziej efektywna i bezpieczniejsza.

To ile zarabia kierowca tira, uzależnione jest także od tego, czy pracuje on w transporcie krajowym, czy w transporcie międzynarodowym. Kierowcy pracujący w transporcie międzynarodowym zawsze zarabiają więcej, ponieważ dostają większe diety. Minusem takiej pracy jest rozłąka z rodziną i długotrwałe przebywanie poza miejscem zamieszkania. Kierowcy jeżdżący „wokół komina” – czyli nie wykonujący transportu dalekobieżnego – wracają codziennie do domu, ale zarabiają mniej pieniędzy.

Na to ile zarabia kierowca tira, ogromny wpływ ma też jego umiejętność organizowania własnej pracy. Źle zorganizowany nie zarobi tyle, ile zarabia kierowca tira posiadający wysokie zdolności organizacyjne. Z pewnością, bycie kierowcą tira ma swoje zalety i wady. Nie jest to praca dla każdego.

ile zarabia kierowca tira

Często jest bardzo stresująca i męcząca fizycznie. Nie należy też do prac bezpiecznych. W tej pracy zdąża się wiele wypadków, które często mają tragiczne skutki. Potencjalny kandydat zdający prawo jazdy CE, gdyby nie słyszał od innych osób ile zarabia kierowca tira, mógłby wcale się na tą pracę nie zdecydować.

Dużą zaletą pracy w ten sposób, jest możliwość nauczenia się, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach na drodze i ogólnie w życiu. Jeżeli ktoś sprawdzi się w tym zawodzie, niewiele rzeczy będzie dla niego trudne. Zawód ten uczy pokory i wymaga dużego opanowania. Dla osób, które pracują w tym zawodzie, nie jest tajemnicą ile zarabia kierowca tira i nie jest to też żadnym zaskoczeniem. Niektórzy będą zdania, że ich zarobki są wysokie, inni natomiast, że za niskie. Opinii na ten temat jest bardzo wiele i są podzielone.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here