Jak wiadomo osoby, które zmagają się z różnego rodzaju problemami bardzo często nie mają świadomości, do którego specjalisty się udać w celu uzyskania rozwiązania. Zdecydowana większość ludzi nie zna nawet różnic między psychologiem, psychoterapeutą i psychiatrą. Czym zatem dokładnie różnią się wymienione zawody? Ile zarabia psycholog?

Kiedy powinno zgłosić się do psychologa?

Osoby mające problem, którego niestety nie są w stanie rozwiązać samodzielnie, muszą mieć świadomość, że w zdecydowanej większości przypadków może im pomóc psycholog. Warto również zdawać sobie sprawę, że wizyta u omawianego psychologa może być także bardzo pomocna w trakcie przeżywania cięższego okresu w swoim życiu, nieradzenia sobie z emocjami czy nieuzasadnionym lękiem.

Psycholog musi przede wszystkim ukończyć studia psychologiczne, a także uzyskać tytuł magistra. W ten sposób będzie miał możliwość wykonywania zawodu, którego nie będą w stanie zagwarantować praktycznie żadne szkolenia czy kursy. Należy także zaznaczyć, że psycholog nie zajmuje się prowadzeniem psychoterapii. Wyjątkiem jest sytuacja, w której dana osoba ukończyła szkolenie terapeutyczne.

Psycholog nie tylko przeprowadza testy psychologiczne, ale również opiniuje czy udziela pomocy w różnego rodzaju problemach. Ponadto osoba pracująca w omawianym zawodzie wystawia odpowiednią diagnozę czy przekierowuje do innego specjalisty w przypadku, gdy jednak nie zaistnieje taka potrzeba.

Ile zarabia psycholog w Polsce?

psycholog

Osoby, które planują zostać psychologiem zdecydowanie wcześniej chcą dowiedzieć się ile dokładnie zarabia osoba pracująca w tym zawodzie. Należy zdawać sobie sprawę, że średnie zarobki wynoszą około 2 tysięcy złotych netto. Kwota uzależniona jest oczywiście nie tylko i wyłącznie od uprawnień, ale również miejsca pracy. Warto zaznaczyć, że co czwarty psycholog zarabia mniej niż 1500 złotych.

Jak przedstawiają się zarobki osób w omawianym zawodzie jeżeli weźmie się pod uwagę miejsce wykonywania pracy? Według różnego rodzaju statystyk na zdecydowanie najwyższe zarobki mogą liczyć osoby mieszkające w województwie mazowieckim – 2150 złotych netto. Z kolei najniższe zarobki będą występowały w województwie świętokrzyskim (około 1750 złotych netto).

Jak można zostać psychologiem?

Warto mieć świadomość, że wykształcenie będzie w zdecydowanym stopniu miało wpływ na to ile będzie zarabiał psycholog. Należy zdawać sobie sprawę, że psychologia jest nie tylko niezwykle popularnym, ale również obleganym kierunkiem. Nie wszyscy wiedzą, że przeważnie na jedno miejsce przypada od 10 do 20 osób. Osoby, które planują zatem dostać się na ten kierunek studiów muszą mieć bardzo dobrze zdana maturę.

Trzeba także pamiętać, że nie ma określonych przedmiotów, które musi zdać osoba planująca studiować psychologię. Oczywiście kluczowym elementem rekrutacji będą wysokie wyniki. Należy podkreślić, że studia psychologiczne są jednolite. Nie ma zatem podziału na licencjat i magisterium. Osoby, które chcą zostać psychologiem muszą studiować przez 5 lat. Etap zostanie z kolei zakończony obroną pracy. Kolejnym krokiem jest odbycie stażu przygotowującego do wykonywania omawianego zawodu.

ile zarabia psycholog

Psychologia i co dalej?

Warto wiedzieć, że zawód psychologa wymaga nie tylko ciągłej nauki, ale również zapoznawania się z nowymi badaniami. Ponadto to ile będzie w przyszłości zarabiał dany psycholog będzie zależało od chęci jego rozwoju. Należy zdawać sobie sprawę, że moment, w którym dana osoba uzyska tytuł magistra nie może być w żadnym wypadku zakończeniem jej edukacji. Rekomendowane jest dalsze szkolenie się, uczęszczania na różnego rodzaju kursy.

W ten sposób można nie tylko sprawniej, ale również skuteczniej pomagać swoim pacjentom. Warto mieć świadomość, że jest to zdecydowanie trudniejszy zawód niż mogłoby się wydawać. Zadaniem psychologa jest pomoc ludziom. Nie powinny go zatem wykonywać osoby, które nie czują się komfortowo w tej roli. Osoby planujące zostać psychologiem powinny się bardzo poważnie zastanowić przed podjęciem ostatecznej decyzji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here