Przepuklina pachwinowa jest nieprawidłowym „uwypukleniem” w okolicy pachwiny. Dolegliwość rozwija się powoli i często nie daje o sobie znać. Jej pochodzenie bywa różne, podobnie jak objawy. Sprawdź najważniejsze informacje na temat przepukliny pachwinowej i sposobów jej leczenia!

Przepuklina pachwinowa – czym jest?

Przepuklina pachwinowa spowodowana jest nieprawidłowym przemieszczaniem się narządów jamy brzusznej przez otwory w powłokach. Dolegliwość ta zwykle występuje u mężczyzn po 45. roku życia, ale dotyka także panów w innym wieku, jak i kobiety. Rozmiar takiej zmiany bywa zróżnicowany i waha się od kilku milimetrów do nawet kilku centymetrów.

Przepukliny pachwinowe dzielimy na dwa typy – skośną i prostą. W pierwszym przypadku zawartość jamy brzusznej wydostaje się przez kanał pachwinowy i znajduje ujście pod skórą w okolicach moszny. W drugim natomiast zawartość jamy brzusznej wydostaje się poza jej ścianę w tzw. trójkącie Hasselbacha i ma to miejsce wskutek osłabienia mięśni podbrzusza.

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Odwiedź stronę: http://www.czerwonafurtka.pl/leczenie-przepukliny-poradnik-pacjenta/.

Jakie są objawy przepukliny pachwinowej?

Przepuklina pachwinowa często nie daje żadnych poważnych objawów, zatem jej zdiagnozowanie następuje późno lub przypadkowo. Zwykle jednak pacjent dostrzega u siebie guza w powłokach skórnych (palpacyjnie lub wzrokowo), a czasem też odczuwa pewien dyskomfort w jamie brzusznej. U niektórych osób pojawia się ból w mosznie i pachwinie w trakcie ruchu. Kiedy nie ma objawów, to najczęściej oznacza, że mamy do czynienia z przepukliną nieuwięźniętą – tę chirurg może z powrotem odprowadzić. Poważnym problemem jest jednak przepuklina uwięźnięta – mówimy o niej, gdy zawartość przepukliny ulega zakleszczeniu i zmniejsza ukrwienie narządu. Może to prowadzić do wzdęć, wymiotów, silnych bóli brzucha czy nawet niedrożności jelita.

Przepuklina pachwinowa – leczenie

Przepuklinę rozpoznaje się podczas badania przedmiotowego, ale najczęściej lekarz zleca także wykonanie badania USG, które uwidacznia worek przepuklinowy, pozwalając na poznanie jego zawartości. jedynym sposobem poradzenia sobie z problemem jest operacja przepukliny pachwinowej. Ta może przebiegać na dwa sposoby. Pierwszym wariantem jest operacja klasyczna (zwana otwartą), gdzie chirurg wykonuje nacięcie (ok. 7-10cm) i wykorzystuje specjalne siatki, które uszczelniają dziurawe wrota przepukliny i wzmacniają powłoki brzuszne. Coraz częściej stosowaną alternatywą są jednak zabiegi laparoskopowe – wykonuje się wówczas mniejsze nacięcia, a tym samym sama operacja jest mniej inwazyjna, co usprawnia znacząco okres rekonwalescencji.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here